Środa, 17 lipca 2024

Statyw do smartfona – jaki wybrać?

15 kwietnia 2021


Sprawdź ofertę statywów i selfie sticków

Statyw trójnożny Hama Solid 19B, do smartfona, kamerki, aparatu Kup teraz
Selfie Stick Hama 57 BT z funkcją statywu, Bluetooth, 16/57cm Kup teraz
Statyw trójnożny Hama Mini Statyw, Flex 2w1 Kup teraz

Statyw to ruchoma podpora służąca do precyzyjnego wykonywania zdjęć i mocowania w danym położeniu różnych urządzeń. Są najczęściej używane w kinematografii, telewizji i fotografii, ale są również używane do takich urządzeń jak teleskopy, lornetki, sprzętu oświetleniowego, niektórych rodzajów broni, sprzętu geodezyjnego itp. Wszystkie statywy do smartfonów można podzielić na dwie główne kategorie: statywy i monopody.

Rodzaje

To klasyczny statyw z trzema nogami i górną platformą z uchwytem na telefon. Niektóre statywy mają konstrukcję teleskopową, która umożliwia regulację wysokości smartfona podczas fotografowania. Korzystanie ze statywu do smartfona ma kilka zalet:

• możesz robić zdjęcia bez angażowania osoby trzeciej i jednocześnie znajdować się w kadrze;

• lepsza jakość zdjęć.

Podtypem monopodu jest kij do selfie. To nie tylko uchwyt, ale też całe „centrum” sterowania smartfonem na wyciągnięcie ręki - można zmieniać tryby, ustawiać ostrość, przełączać się z przedniego aparatu na główny i odwrotnie, przybliżać i oddalać. Rezultat strzelania jest natychmiast widoczny na ekranie.

Wybieramy statyw

Dla wygodnego użytkowania wybranego modelu ważne jest uwzględnienie jego podstawowych cech konstrukcyjnych. Głowica statywu odpowiada za zamocowanie aparatu w żądanym położeniu oraz za szybką zmianę jego położenia w razie potrzeby. Istnieje kilka głównych typów głowic:

• 2D - obraca się w dwóch płaszczyznach: pionowej i poziomej.

• 3D - oprócz obrotu w poziomie i pionie istnieje możliwość obracania gadżetu wokół jego osi.

Aby telefon nie spadł ze statywu, zwróć uwagę na mocowania. Dotyczy to zwłaszcza monopodów, które nie będą używane stacjonarnie, ale podczas chodzenia, biegania i innych rodzajów aktywności. Siłę można sprawdzić, energicznie potrząsając kijem do selfie z zamontowanym na nim telefonem - jeśli jest źle zamocowany, lepiej się o tym przekonać w domu lub w sklepie niż np. na wycieczce. W wielu modelach uchwyt do smartfona ma gumowane wstawki, które zapewniają dobrą przyczepność do jego powierzchni, a jednocześnie chronią etui przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeszcze lepszą opcją jest mocowanie śrubowe.

Materiał korpusu

statyw]

Parametr ten wpływa nie tylko na trwałość i niezawodność produktu, ale także na jego wagę, co warto wziąć pod uwagę planując zabranie statywu na wyjazdy. Kupując statyw zdecyduj się na model metalowy - dzięki większej wadze ma lepszą stabilność. Do kijka do selfie, który planujesz długo trzymać w dłoniach i wszędzie ze sobą nosić, lepiej wybrać plastik, lekkie aluminium lub kombinację obu.

Inne wskaźniki

Aby wybrać odpowiedni statyw, zwróć uwagę na liczbę sekcji. Może ona wynosić od dwóch do pięciu. Im jest ich więcej, tym bardziej kompaktowe jest urządzenie. Z drugiej strony duża liczba sekcji pogarsza stabilność produktu.

Średnica nóg. Zwykle przy wyborze statywu na ten parametr zwraca się niewielką uwagę. Tymczasem to ważne. Im szersza jest najszersza część nóg, tym są one stabilniejsze.

Kolumna centralna. Przydaje się do fotografii krajobrazowej, ponieważ umożliwia regulację wysokości aparatu, ale nie nadaje się do fotografii architektonicznej i panoramicznej. Jest mniej stabilna niż nogi. Wybierając model z kolumną środkową, należy zwrócić uwagę na to, jak wysoko rozciąga się kolumna.Wysokość statywu i robienie zdjęć. To parametry, które są istotne przy fotografii pionowej. Minimalna wysokość statywu powinna być odpowiednia do wzrostu osoby fotografującej. Wizjer musi zawsze znajdować się na wysokości oczu. Jeśli podczas kręcenia będziesz musiał cały czas się pochylać, to po pierwsze jest to niewygodne, a po drugie ucierpi jakość zdjęcia. Wysokość statywu powinna znajdować się na poziomie podbródka, a bez głowy na wysokości ramion.  

Dowiedz się więcej na foto-raj.pl.