Niedziela, 4 grudnia 2022

Lampa pierścieniowa i jej najciekawsze zastosowania

3 maja 2021

Lampa pierścieniowa jest stosunkowo dobrze znanym rozwiązaniem, choć do niedawna wykorzystywali ją przede wszystkim fotografowie zajmujący się przygotowywaniem makrofotografii oraz zdjęć portretowych. Dziś jej popularność w istotny sposób rośnie, a ona sama okazuje się być cennym źródłem światła stosowanym nie tylko podczas robienia makijażu, ale i tworzenia produkcji wideo.

Idealne oświetlenie do makijażu

lampa

Lampy pierścieniowe okazały się szczególnie pomocnym narzędziem pracy dla wizażystek. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że mają odpowiednią temperaturę barwową żarówki, a jednocześnie charakteryzują się wysokim współczynnikiem odwzorowywania barw. Dzięki temu odwzorowanie rzeczywistych barw utrzymuje się na poziomie mocno zbliżonym do tego, jaki można uzyskać wykorzystując w tym celu naturalne światło dzienne. Wykonując makijaż nie trzeba obawiać się więc, że światło znajdujące się w pomieszczeniu będzie zniekształcać postrzeganie barw. Nie była to wcale sytuacja mało typowa, s skutkowała tym, że makijaż uznawany za idealny w pomieszczeniu, tracił wiele po zmianie oświetlenia. Wizażystki najczęściej skłaniają się ku lampom o mocy 65 i 40W, Wynika to przede wszystkim z powierzchni świecenia na tyle dużej, aby możliwe stało się doświetlenie twarzy. Na tym nie kończą się zresztą zalety lampy pierścieniowej w makijażu. Nie bez znaczenia jest i to, że jest ona poręczna, a jej użycie nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Na rynku bez trudu możemy też zaopatrzyć się w specjalną torbę ułatwiającą transport lampy pierścieniowej.

Źródło światła do portretu i wideo

Lampy pierścieniowe są rozwiązaniem, które sprawdza się znakomicie także wówczas, gdy mamy do czynienia z fotografią portretową. Co ważne, nie musi być to wcale fotografia artystyczna, ale również taka, która pozwoli na uwiecznienie szczególnie udanego makijażu i umieszczenie go w portfolio. Okrągła żarówka pierścieniowa sprawia, że światło pozwala na uzyskanie efektu wygładzonej skóry, nie bez znaczenia jest zaś i to, że pozwala na dobre doświetlenie poszczególnych elementów twarzy. Dość nieoczekiwanym, ale wcale nie mniej interesującym sposobem na wykorzystanie lampy pierścieniowej jest również stworzenie z niej źródła światła stałego przy kręceniu filmów na YouTube. Twarz na nagraniu jest doświetlona równomiernie, a tym samym wideo jest odbierane jako zdecydowanie bardziej profesjonalne. Co więcej, zastosowanie dodatkowego dyfuzora może z łatwością rozwiązać problem niezadawalającego efektu oświetlenia, co może się zdarzyć choćby wtedy, gdy cienie są zbyt ostre.

Dowiedz się więcej na foto-raj.pl.