Piątek, 19 kwietnia 2024

Gimbal czy Selfie Stick?

12 kwietnia 2021


Sprawdź ofertę statywów i selfie sticków

Statyw trójnożny Hama Solid 19B, do smartfona, kamerki, aparatu Kup teraz
Selfie Stick Hama 57 BT z funkcją statywu, Bluetooth, 16/57cm Kup teraz
Statyw trójnożny Hama Mini Statyw, Flex 2w1 Kup teraz

Jeśli jesteś początkującym kamerzystą czy fotografem, powinieneś zainteresować się urządzeniami takimi jak gimbal oraz selfie stick.

Jak działa gimbal?

Podczas fotografowania ruchomych obiektów stabilność i zakres ruchu mają kluczowe znaczenie dla wykonania ujęcia. W takim przypadku niezbędny będzie nam właśnie gimbal. Wspólny 3-osiowy gimbal pozwala na to, aby zamontowana na nim kamera była niezależna od ruchu osoby, która trzyma gimbal. Te 3 osie są określane jako pochylenie, odchylenie i przechylenie. Podziałka osi (czyli wychyleniu) odnosi się do góry i w dół ruch przedmiotu. Dobrym przykładem tego, kiedy należy pracować z pochyleniem, jest próba uchwycenia spadających przedmiotów lub obiektu schodzącego ze schodów. Oś odchylenia odnosi się do ruchu od lewej do prawej i może być używana do fotografowania obiektów poruszających się poziomo. A rolka osi (to znaczy, holenderski kąt) pozwala na uchwycenie obiektów z przesunięciem lub nierównej kątami. Te 3-osiowe gimbale zapewniają stabilizację ruchu kamery niezależnie od ruchu. Zaletą ich jest też to, że są dość lekkie w porównaniu z innymi stabilizatorami.

Teraz gdy zdefiniowaliśmy, czym jest gimbal, oto kilka szybkich wskazówek, jak najlepiej go wykorzystać. Równoważenie jest koniecznym krokiem do poprawnego wykorzystania gimbala. A kiedy już to zrobisz, będziesz w stanie z łatwością rejestrować płynne i dynamiczne ujęcia.

Selfie Stick

statyw

Zazwyczaj selfie na smartfonie robi się albo przednim aparatem z ręki, albo swojego odbicia głównym aparatem. Oba te sposoby nie są idealne. W pierwszym przypadku tło nie zawsze jest widoczne, a osoba nie wchodzi całkowicie w kadr. W drugim przypadku telefon jest w kadrze, oczy patrzą w złym kierunku. I tu pojawiają się Japończycy, którzy odświeżyli swój wynalazek z 1995 roku (który wówczas uplasował się na liście najbardziej bezużytecznych wynalazków). Teraz możesz znaleźć szeroką gamę monopodów do selfie, od prostego drążka teleskopowego po sprytne urządzenia ze wbudowaną baterią i połączeniem z telefonem przez Bluetooth.

Monopod był jednym z pierwszych, który pojawił się masowo na rynku. To zwykły stalowy drążek teleskopowy, który można rozszerzyć z 23 cm do 109 cm. Na końcu monopodu znajduje się uchwyt do telefonu. Należy zaznaczyć, że do zrobienia pełnometrażowego selfie wystarczy 109cm. Aby zrobić sobie selfie tym monopodem, wystarczy że:

• zamocujesz smartfon w specjalnym uchwycie

• włączysz tryb zdjęć w telefonie

• wybierzesz najlepszy kąt do selfie i zrobisz zdjęcie

Jeśli kupiłeś specjalny pilot Bluetooth do swojego telefonu to:

• zamocuj smartfon w specjalnym uchwycie

• połącz telefon z bezprzewodowym pilotem do smartfona

• wybierz najlepszy kąt do selfie

• naciśnij przycisk na pilocie, aby uchwycić siebie

Bardziej zaawansowane modele łączą się z telefonem przez gniazdo audio 3,5 mm i nie wymagają żadnych dodatkowych czynności, aby zacząć robić sobie zdjęcia. Złożony kij jest bardziej zwarty - jego długość to 20 cm. Należy zaznaczyć, że maksymalna długość w stanie rozłożonym to „tylko” 90 cm. Dużym plusem jest to, że monopod posiada na końcu mocowanie kulkowe. Pozwala to na zamocowanie telefonu nie tylko pod dowolnym kątem nachylenia, ale także obrócenie go na bok.

Do czego służą kije do selfie? Za pomocą tego urządzenia możesz:

• zwiększyć kąt widzenia i uchwycić więcej obiektów (lub tła) w kadrze;

• nagrać płynniejszy i wyraźniejszy film;

a nawet uchronią aparat przed utonięciem w wodzie - modele- „pływaki” nie pozwolą na zejście na dno drogiego gadżetu, a także pomogą wykonać doskonałe zdjęcia pod wodą lub w jej pobliżu. Takie urządzenia zapewniają dodatkowe mocowanie kamer.

Dowiedz się więcej na foto-raj.pl.